Hlavná ulica

Hlavná ulica s charakteristickým šošovkovitým námestím je jednou z najstarších častí mesta, v pôdoryse existovala už v predmestskom období. Z pôvodnej dediny nemeckých kolonistov z 13. storočia vznikla trhová osada, ktorá sa stala v ďalšom období jadrom mesta. Väčšina domov má pôvod v stredoveku. Hlavným stavebným materiálom bolo drevo, kamenné budovy vznikali v 14. storočí – farský kostol sv. Mikuláša, radnica, fara, špitál, škola a niektoré domy zámožných mešťanov.
V priebehu 15. – 16. storočia bol už prevládajúcim stavebným materiálom kameň. Z tých čias pochádzajú pôvodne gotické domy priechodového typu. Najväčší stavebný rozvoj mesta a námestia bol v období renesancie v 16. a 17. storočí. Postupne boli zastavané všetky nové parcely a námestie sa predĺžilo smerom na juh. Väčšina domov dostala vtedy nové renesančné priečelia, typické prešovské atiky, schodištia, portály a ostenia. Najvýstavnejšie boli verejné mestské objekty,, najvýznamnejšou renesančnou pamiatkou v meste je Rákociho palác.
Z barokového obdobia bola najrozsiahlejšou stavbou prestavba kláštora s chrámom sv. Jána Krstiteľa, pôvodnú barokovú fasádu má zachovanú palác Klobušickovcov. Z obdobia klasicizmu je významnou budovou gréckokatolícky biskupský palác, ďalšie stavby predstavujú napr. budova reduty s Čiernym orlom a Neptúnova fontána.
Jedným z najrozsiahlejších zásahov do architektonického vývinu ulice boli prestavby po veľkom požiari v roku 1887. Niektoré objekty boli zbúrané a postavené nové, staré renesančné a klasicistické priečelia nahradili nové, väčšinou v duchu historizujúcich slohov. Bola ukončená prestavba evanjelického kolégia, prestavaná bola radnica, divadlo, Čierny orol a ďalšie objekty.
Výrazným zásahom do podoby námestia bolo zriadenie parku južne od kostola sv. Mikuláša.
Najvýznamnejšie historické a architektonické pamiatky mesta Prešov sú sústredené v jadre jeho námestia. V roku 1955 sa stalo historické jadro Prešova mestskou pamiatkovou rezerváciou a odvtedy bolo postupne reštaurované, najvýraznejšie v 90. rokoch 20. storočia.

Mapa - GPS (48° 59' 51.63'' N 21° 14' 26.466'' E)

Pre spustenie navigácie otvorte mapu v samostatnom okne.
) ?>

Audio nahrávky: