Mestské hradby – Floriánova brána

Mestské hradby boli jednou z najdôležitejších mestských výsad v stredoveku. Začiatok ich stavby sa datuje od roku 1374 a právo na ich stavbu dostal Prešov od panovníka Ľudovíta I.
Hradby mali elipsovitý pôdorys, mali jedenásť veží, boli dvojité a medzi nimi sa nachádzala priekopa, do ktorej sa v čase nebezpečenstva vypúšťala voda z mlynského potoka.
V 18. storočí sa stala vojenská funkcia mesta neaktuálna, preto cisárovná Mária Terézia vydala v roku 1751 príkaz na zrušenie mestských hradieb.
Hradobný systém bol zachytený na mape, ktorú zhotovil prešovský geometer Gaspar v r. 1768, tesne pred ich zlikvidovaním.
Do dnešnej doby sa z hradieb zachovala iba malá časť. Najväčším objektom zo zachovaných častí mestského opevnenia je Floriánova brána na rovnomennej ulici. Slúžila na vstup do mesta pre peších prichodiacich a na vyústenie mestského kanálu. Do dnešnej podoby bola upravená na konci 18. storočia. S priľahlou budovou dnes patrí Hotelovej akadémii v Prešove.
Jedinou zachovanou delovou baštou je polygonálny bastión, stojaci východne od františkánskeho kostola. V jeho susedstve pod Kmeťovým stromoradím sa tiahne časť zachovanej priekopy s hradobným múrom. Na južnej strane sa v nej rozprestiera Záhrada umenia.
Na Kováčskej ulici sa zachovala pôvodná bašta zo staršieho obdobia výstavby hradieb, v ktorej sa dnes nachádza kaviareň a reštaurácia.

Mapa - GPS (48° 59' 47.6052'' N 21° 14' 14.6436'' E)

Pre spustenie navigácie otvorte mapu v samostatnom okne.
) ?>

Audio nahrávky: