Pamätník hrdinom a bojovníkom proti fašizmu a Pamätník oslobodenia mesta

V centre Vranova nad Topľou sú symbolicky vedľa seba umiestnené dva pamätníky venované oslobodeniu nášho mesta, ktoré sa odohrali v rôznych historických obdobiach, ale zhodou okolností v takmer rovnaký deň. Ide o Pamätník hrdinom a bojovníkom proti fašizmu, ktorý je umeleckým stvárnením oslobodenia Vranova nad Topľou 18. januára 1945 od fašistickej okupácie. Druhým je pamätná tabuľa pripomínajúca ešte staršiu dejinnú udalosť a to oslobodenie mesta 19. januára 1919 od maďarskej nadvlády a pričlenenie Vranova nad Topľou do nového Československého štátu. Tento pamätník osadila Matica slovenská roku 2019 a pripomína prelomovú udalosť, ktorá sa odohrala pred vyše stopiatimi rokmi. Text na pamätnej tabuli je venovaný príslušníkom 4. stotiny 1. práporu 1. pluku Slovenskej Slobody, ktorí zo smeru od Prešova vstúpili do mesta 19. januára 1919 a tým oslobodili Vranov nad Topľou i zaviedli československú štátnu správu. Ukončila sa tým tisícročná dejinná kapitola spojená s Uhorskom a nastúpili sme novú cestu ku slobodnej slovenskej a demokratickej štátnosti.
Nesmie sa zabúdať, že za obrodu slovenského národa po desaťročiach tvrdej maďarizácie, bojovali na frontoch 1. svetovej vojny aj viacerí Vranovčania v radoch česko-slovenských légií. Výsledkom rozpadu Rakúsko-Uhorska bolo celkové oslobodenie slovenského národa a s tým spojený návrat slovenčiny do škôl, úradov, ale aj celkového života našich predkov. Vďaka tejto kultúrnej i politickej obrode sa z okolitých obcí prisťahovalo mnoho Slovákov do Vranova a uplatnili sa vo vedení verejnej správy mladej Československej republiky. Pred tým to bolo kvôli polofeudálnym uhorským pomerom veľmi ťažké.
Druhé oslobodenie medzi verejnosťou viac známe sa odohralo roku 1945. Vojská sovietskej Červenej armády – 4. ukrajinského frontu, pod vedením armádneho generála Ivana Jefimoviča Petrova, ktorého súčasťou bola 1. gardová armáda generálplukovníka Grečka a 18. armáda generálmajora Gastiloviča, priniesli do Vranova mier. Ako prvý vstúpil do Vranova ráno o deviatej hodine sovietsky tank č. 27 a vojaci tankovej roty pod vedením podplukovníka Ivana Nikolajeviča Fedana, ktorá bola súčasť 107. streleckého zboru generálporučíka Gordejeva patriaceho do spomínanej 1. gardovej armády. Stalo sa tak v priestore terajšieho Sídliska 1. mája. V priebehu nasledujúcich dvoch dní 18. až 19. januára postupovali sovietske jednotky bez väčšieho odporu nemeckých jednotiek smerom k Prešovu a oslobodzovali jednu obec za druhou.