Kaplnka Panny Márie Kráľovnej pokoja, Živčáková

Živčáková ešte ako lokalita, kde sa pásol valašský dobytok, sa prvý raz písomne spomína v roku 1616. Pomenovanie je odvodené z osobného mena Živčák, t. j. obyvateľ Žyvca. Dňa 1. júna 1958 sa na tomto vrchu mala lesníkovi Matúšovi Lašutovi údajne zjaviť Panna Mária. Zjavenia mali pokračovať aj v mesiacoch júl a august. Udalosti okamžite rozvírili spoločenskú atmosféru a veriaci začali miesto údajných zjavení navštevovať. Miesto i prichádzajúcich pútnikov ihneď začala sledovať Štátna bezpečnosť. Jej členovia viackrát zhabali rôzne predmety a obrázky s náboženskou tematikou, ničili a pálili ľuďmi budované jednoduché oltáriky či prístrešky s cieľom prinútiť ľudí, aby na horu Živčáková neprichádzali. Represiou však vyvolali presne opačný efekt. M. Lašút bol niekoľkokrát vyšetrovaný a vypočúvaný. Zomrel v roku 2010 a je pochovaný pri turzovskom farskom kostole.
Živčáková bola v roku 1994 Biskupským úradom v Nitre (do februára 2008 patrila táto oblasť do Nitrianskej diecézy) vyhlásená za pútnické miesto, hoci zjavenia nie sú dodnes katolíckou cirkvou uznané ako pravé. Žilinský diecézny biskup vyhlásil Živčákovu v roku 2008 za mariánske pútnické miesto a miesto modlitby.
Z dôvodu množstva žiadostí, ktoré prichádzali na Biskupský úrad v Nitre ohľadom postavenia kaplnky na Živčákovej, vydal úrad v roku 1992 predbežný súhlas s jej výstavbou. Projekt kaplnky vypracoval Ing. arch. Marián Goč. Kaplnka bola postavená v priebehu roka 1993 a 17. októbra toho istého roka bola slávnostne posvätená. Od roku 2000 kaplnka patrí do farnosti Korňa.